04025U1R2CAT2A
Mfr.Part #
04025U1R2CAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±0.25pF
Feature :
Ultra Low ESR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
0.6mm
Thickness :
558.8μm
Series :
U
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1mm
Width :
0.5mm
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
yes
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
1.2pF
Published :
Datasheets
04025U1R2CAT2A
KYOCERA AVX 04025U1R2CAT2A
U 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)