04025C222KAT2A
Mfr.Part #
04025C222KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
2004
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
2200pF
Tolerance :
±10%
Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.5mm
Case Code (Metric) :
1005
Mount :
PCB, Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
560μm
Number of Pins :
2
Thickness :
558.8μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Contact Plating :
Tin
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
04025C222KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 04025C222KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:0402 (1005 Metric), 04025C222KAT2A pinout, 04025C222KAT2A datasheet PDF, 04025C222KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 04025C222KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 04025C222KAT2A
2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)