04025C182JAT2A
Mfr.Part #
04025C182JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dissipation Factor :
2.5 %
Width :
0.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
REACH SVHC :
Unknown
Height :
560μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
558.8μm
Capacitance :
1800pF
Length :
1mm
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
500μm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
04025C182JAT2A
KYOCERA AVX 04025C182JAT2A
1800pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)