04025A820GAT2A
Mfr.Part #
04025A820GAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0402
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
560μm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
558.8μm
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Width :
0.5mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
500μm
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
82pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
04025A820GAT2A
KYOCERA AVX 04025A820GAT2A
82pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)