04025A4R7JAT2A
Mfr.Part #
04025A4R7JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
Width :
0.5mm
Published :
Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Height :
550μm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
4.7pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
500μm
Mount :
WRAPAROUND
Thickness :
558.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Pins :
2
Datasheets
04025A4R7JAT2A
KYOCERA AVX 04025A4R7JAT2A
4.7pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)