04025A330KAT2A
Mfr.Part #
04025A330KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 33PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
33pF
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
1mm
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
558.8μm
Height :
0.56mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
04025A330KAT2A
KYOCERA AVX 04025A330KAT2A
33pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)