04025A220JAT2A
Mfr.Part #
04025A220JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
1mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Height :
550μm
Published :
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Tin
Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
22pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
Thickness :
558.8μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
04025A220JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 04025A220JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 04025A220JAT2A pinout, 04025A220JAT2A datasheet PDF, 04025A220JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 04025A220JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 04025A220JAT2A
22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)