04025A150CAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
04025A150CAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitance :
15pF
Dielectric :
C0G
Length :
1mm
Height :
0.56mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness :
558.8μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Custom Capabilities :
1% Tol Avail >=25pF,2% Tol Avail >=13pF
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.5mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±0.25pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Published :
Depth :
500μm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Datasheets
04025A150CAT2A
KYOCERA AVX 04025A150CAT2A
15pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)