04025A100KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
04025A100KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Published :
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Dielectric :
C0G
Height :
0.56mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
0.5mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
10pF
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness :
558.8μm
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Voltage :
50V
Depth :
500μm
Length :
1mm