04023U2R7CAT2A
Mfr.Part #
04023U2R7CAT2A
Description
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Length :
1mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Published :
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
2.7pF
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Ultra Low ESR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
558.8μm
Radiation Hardening :
No
Height :
0.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
25V
Width :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
U
Datasheets
04023U2R7CAT2A
KYOCERA AVX 04023U2R7CAT2A
U 2.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)