04023U0R4CAT2A
Mfr.Part #
04023U0R4CAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.4PF 25V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Published :
Case Code (Metric) :
Feature :
Ultra Low ESR
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
Thickness :
558.8μm
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
652.039032μg
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
0.4pF
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Series :
U
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
24 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
04023U0R4CAT2A
KYOCERA AVX 04023U0R4CAT2A
U 0.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)