04023C681JAT2A
Mfr.Part #
04023C681JAT2A
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 25V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
0.5mm
Capacitance :
680pF
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
500μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
2
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Contact Plating :
Tin
Height :
0.56mm
Thickness :
558.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1mm
Number of Pins :
2
Datasheets
04023C681JAT2A
KYOCERA AVX 04023C681JAT2A
680pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)