04023C104MAT2A
Mfr.Part #
04023C104MAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0402
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.5mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Height :
0.56mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.1μF
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness :
558.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
04023C104MAT2A
KYOCERA AVX 04023C104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)