04023C102JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
04023C102JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.5mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
REACH SVHC :
Unknown
Lead Pitch :
5.08mm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Thickness :
558.8μm
Capacitance :
1000pF
Height :
0.56mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Length :
1mm