04023A221JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
04023A221JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
550μm
Capacitance :
220pF
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
558.8μm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.5mm
Voltage :
25V
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Contact Plating :
Tin
Multilayer :
yes
Length :
1mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Published :
Number of Pins :
2
Datasheets
04023A221JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 04023A221JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Pins:2, 04023A221JAT2A pinout, 04023A221JAT2A datasheet PDF, 04023A221JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 04023A221JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 04023A221JAT2A
220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)