04023A100KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
04023A100KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Width :
508μm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
10pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1mm
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Published :
Depth :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Thickness :
558.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Datasheets
04023A100KAT2A
KYOCERA AVX 04023A100KAT2A
10pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)