0201X472K160CT
Mfr.Part #
0201X472K160CT
Description
MLCC 4700PF 16V X5R 0201
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Series :
Tolerance :
10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
X5R
Class :
Class 2
Multilayer :
yes
Product Depth (mm) :
0.3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Negative Tolerance :
10
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Spacing :
Construction :
Flat
HTS Code :
Case Style :
Ceramic Chip
Features :
Width :
0.3
Termination Style :
Pad
Lead Style :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Height - Seated (Max) :
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Microwave Application :
Capacitance :
0.0047uF
Temperature Coefficient :
15%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
Product Status :
Active
Length :
0.6
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Brand :
Walsin
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X5R
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting :
Surface Mount
Positive Tolerance :
Product :
General Type MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
Failure Rate :
ECCN Code :
EAR99
Walsin
Product Length (mm) :
0.6
Number of Terminals :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
Mounting Feature :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
General Purpose MLCCs
Product Height (mm) :
Pbfree Code :
Size Code :
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Tape and Reel
Termination :
Standard
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage :
16VDC
Capacitance Value :
0.0047uF
Datasheets
0201X472K160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201X472K160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0201, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:16VDC, 0201X472K160CT pinout, 0201X472K160CT datasheet PDF, 0201X472K160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201X472K160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0201X472K160CT
- 0.0047uF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201