0201X271K160CT
Mfr.Part #
0201X271K160CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 270PF 16V X5R 0201
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
General Type MLCCs
Width :
0.3 mm
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
0.6 mm
Tolerance :
±10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Features :
RoHS :
Details
Brand :
Walsin
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Height :
0.8 mm
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Failure Rate :
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance :
270 pF
Voltage - Rated :
16V
Series :
Dielectric :
X5R
Product Status :
Active
Datasheets
0201X271K160CT
Walsin Technology 0201X271K160CT
- 270 pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)