0201X183K6R3CT
Mfr.Part #
0201X183K6R3CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.018UF 6.3V X5R 0201
Ceramic Capacitors
Length :
0.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Class :
Class 2
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Standard
RoHS :
Details
Width :
0.3 mm
Capacitance :
0.018 µF
Walsin
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Brand :
Walsin
Features :
Height :
0.3 mm
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Dielectric :
X5R
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Voltage - Rated :
6.3V
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Datasheets
0201X183K6R3CT
Walsin Technology 0201X183K6R3CT
- 0.018 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)