0201N820F250CT
Mfr.Part #
0201N820F250CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 82PF 25V NPO 0201
Stock
200
In Stock :
200
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminals :
2
Size Code :
0201
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
25V
Failure Rate :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Details
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Type :
General Purpose MLCCs
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Height :
0.5 mm
Multilayer :
yes
Length :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Capacitance :
82pF
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
0.3 mm
Tolerance :
1 %
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Negative Tolerance :
Class :
Class 1
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
0201N820F250CT
Walsin Technology 0201N820F250CT
82pF Capacitor 1 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C 0201 (0603 metric)