0201N7R0C500CT
Mfr.Part #
0201N7R0C500CT
Description
MLCC 7PF 50V NPO 0201
Ceramic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel
C0G, NP0
Microwave Application :
yes
Series :
Case Style :
Ceramic Chip
Width :
0.3 mm
Termination Style :
Pad
Type :
High Capacitance MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Height (mm) :
0.3
Construction :
Flat
Package / Case :
Mounting :
Height :
0.3 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Capacitance Value :
7pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
0.3
Ratings :
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Capacitance :
7 pF
Product Length (mm) :
0.6
Voltage :
50VDC
Voltage - Rated :
50V
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
RoHS Status :
RoHS Compliant
Walsin
Tolerance :
0.25pF
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
0.6 mm
Datasheets
0201N7R0C500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201N7R0C500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:High Capacitance MLCC, Package / Case:0201, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0201N7R0C500CT pinout, 0201N7R0C500CT datasheet PDF, 0201N7R0C500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201N7R0C500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0201N7R0C500CT
- 7 pF 50V Ceramic Capacitor 0.25pF C0G, NP0 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201