0201N180G250CT
Mfr.Part #
0201N180G250CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 18PF 25V NPO 0201
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
2
Temperature Characteristics Code :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Negative Tolerance :
2
Voltage - Rated :
25V
C0G (NP0)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Class :
Class 1
Size Code :
Capacitance :
18pF
Lead Style :
Dielectric Material :
Ceramic
Type :
General Purpose MLCCs
Tolerance :
2 %
Brand :
Walsin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
MouseReel
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
0.3 mm
Length :
0.6 mm
Lead Spacing :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
0201N180G250CT
Walsin Technology 0201N180G250CT
18pF Capacitor 2 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C 0201 (0603 metric)