0201N120F250CT
Mfr.Part #
0201N120F250CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 12PF 25V NPO 0201
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Multilayer :
yes
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
12pF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
0.6 mm
Failure Rate :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS :
Details
Tolerance :
1 %
Type :
General Purpose MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
Positive Tolerance :
1
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Subcategory :
Capacitors
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
Standard
Walsin
Lead Spacing :
Features :
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Dielectric :
C0G (NP0)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.3 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Brand :
Walsin
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
25V
Height :
0.5 mm
Class :
Class 1
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Negative Tolerance :
Datasheets
0201N120F250CT
Walsin Technology 0201N120F250CT
- CERAMIC CAPACITOR 0201 0603metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.024L x 0.012W 0.60mm x 0.30mm 30ppm Cel 1% 12pF