0201N0R4C250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0201N0R4C250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.4PF 25V NPO 0201
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Size Code :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Height - Seated (Max) :
Series :
Ratings :
Tolerance :
0.25 pF
Dielectric :
C0G (NP0)
Width :
0.3 mm
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Positive Tolerance :
62.5
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Negative Tolerance :
62.5
Features :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 1
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Spacing :
Dielectric Material :
Ceramic
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
MouseReel
Length :
0.6 mm
Lead Style :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Walsin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
0.4pF
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
0.5 mm
RoHS :
Details
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminals :
2
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
0201N0R4C250CT
Walsin Technology 0201N0R4C250CT
- CERAMIC CAPACITOR 0201 0603metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.024L x 0.012W 0.60mm x 0.30mm 30ppm Cel 0.25pF 0.4pF