0201N0R4B250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0201N0R4B250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.4PF 25V NPO 0201
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Type :
General Purpose MLCCs
Width :
0.3 mm
Positive Tolerance :
25
Temperature Characteristics Code :
C0G
Class :
Class 1
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Negative Tolerance :
25
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Features :
Length :
0.6 mm
Tolerance :
0.1 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
Standard
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size Code :
Ratings :
Walsin
Brand :
Walsin
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
25V
Height :
0.5 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
C0G (NP0)
Capacitance :
0.4pF
Datasheets
0201N0R4B250CT
Walsin Technology 0201N0R4B250CT
- 0.4pF Capacitor 0.1 pF MouseReel Surface Mount, MLCC 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C 0201 (0603 metric)