0201B561M160CT
Mfr.Part #
0201B561M160CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 560PF 16V X7R 0201
Width :
0.3 mm
Type :
High Capacitance MLCC
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Capacitance :
560 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.3 mm
X7R
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±20%
Standard
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Length :
0.6 mm
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Positive Tolerance :
20%
Termination Style :
SMD/SMT
Negative Tolerance :
20%
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Datasheets
0201B561M160CT
Walsin Technology 0201B561M160CT
- 560 pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)