0201B471M160CT
Mfr.Part #
0201B471M160CT
Description
MLCC 470PF 16V X7R 0201
Standard
Mounting :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Walsin
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Ratings :
ECCN (US) :
EAR99
Case Style :
Ceramic Chip
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Microwave Application :
yes
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Product Depth (mm) :
0.3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Length (mm) :
0.6
Length :
0.6
Subcategory :
Capacitors
Construction :
Flat
Type :
General Purpose MLCCs
Termination Style :
Pad
Capacitance :
470pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size Code :
Positive Tolerance :
20
Height :
0.3
Temperature Coefficient :
15%
Capacitance Value :
470pF
Packaging :
Tape and Reel
Walsin
Voltage - Rated :
16V
Voltage :
16VDC
Tolerance :
20%
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)