0201B471J500CT
Mfr.Part #
0201B471J500CT
Description
MLCC 470PF 50V X7R 0201
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Lead Spacing :
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN (US) :
Standard
Microwave Application :
No
Mounting :
Surface Mount
HTS :
Case Style :
Ceramic Chip
Dissipation Factor (%) :
3
Ceramic
Product Length (mm) :
0.6
Width :
0.3
Tolerance :
5%
Height - Seated (Max) :
Product Depth (mm) :
0.3
Class :
Class 2
Construction :
Flat
Product Height (mm) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
5
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Failure Rate :
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Type :
General Purpose MLCCs
Lead Style :
Capacitance Value :
470pF
Packaging :
Tape and Reel
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Termination Style :
Pad
Length :
0.6
Size Code :
Temperature Coefficient :
15%
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
470pF
Voltage :
50VDC
Datasheets
0201B471J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201B471J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0201, Voltage:50VDC, 0201B471J500CT pinout, 0201B471J500CT datasheet PDF, 0201B471J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201B471J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0201B471J500CT
- 470pF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201