0201B331J250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0201B331J250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 330PF 25V X7R 0201
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Negative Tolerance :
5
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product Status :
Active
Capacitance :
330pF
Failure Rate :
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
5
Surface Mount :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Tolerance :
5 %
Class :
Class 2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
0.3
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Size Code :
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
MouseReel
Termination :
Standard
RoHS :
Details
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Style :
Features :
Width :
0.3
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Dielectric :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Type :
General Purpose MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Walsin
Series :
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
0.6
Mounting Feature :
Surface Mount
Walsin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product :
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminals :
2
Datasheets
0201B331J250CT
Walsin Technology 0201B331J250CT
- 330pF Capacitor 5 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C 0201 (0603 metric)