0201B222M160CT
Mfr.Part #
0201B222M160CT
Description
MLCC 2200PF 16V X7R 0201
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
0.3
Temperature Coefficient :
15%
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Depth (mm) :
0.3
Length :
0.6
Positive Tolerance :
20
Lead Spacing :
Case Style :
Ceramic Chip
Height :
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Class :
Class 2
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Negative Tolerance :
20
Capacitance Value :
0.0022uF
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
Flat
Width :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
0.0022uF
Pbfree Code :
Tolerance :
20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Microwave Application :
Type :
General Purpose MLCCs
Surface Mount :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Walsin
HTS Code :
Package / Case :
Mounting :
Voltage - Rated :
16V
Series :
SIZE(ULTRA-SMALL)
Voltage :
16VDC
Features :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
General Type MLCCs
ECCN (US) :
Height - Seated (Max) :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Termination Style :
Pad
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Length (mm) :
0.6
Datasheets
0201B222M160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201B222M160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0201, Voltage:16VDC, 0201B222M160CT pinout, 0201B222M160CT datasheet PDF, 0201B222M160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201B222M160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0201B222M160CT
SIZE(ULTRA-SMALL) 0.0022uF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201