0201B221J500CT
Mfr.Part #
0201B221J500CT
Description
MLCC 220PF 50V X7R 0201
Voltage - Rated :
50V
Product Depth (mm) :
0.3
Width :
0.3
WRAPAROUND
Dissipation Factor (%) :
3
GENERAL PURPOSE
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Microwave Application :
No
Capacitance :
220pF
Positive Tolerance :
5
ECCN (US) :
Termination Style :
Pad
Packaging :
Tape and Reel
Construction :
Flat
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
5
Tolerance :
5%
Type :
General Purpose MLCCs
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Voltage :
50VDC
Failure Rate :
Product Height (mm) :
Temperature Coefficient :
15%
Features :
Capacitance Value :
220pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Length (mm) :
0.6
Length :
0.6
Mounting :
Series :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
0201B221J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201B221J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0201, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:50VDC, 0201B221J500CT pinout, 0201B221J500CT datasheet PDF, 0201B221J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201B221J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0201B221J500CT
- 220pF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201