0201B152M160CT
Mfr.Part #
0201B152M160CT
Description
MLCC 1500PF 16V X7R 0201
Termination Style :
Pad
Capacitance Value :
0.0015uF
Case Style :
Ceramic Chip
2
ECCN (US) :
EAR99
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Flat
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Length :
0.6
Width :
0.3
Packaging :
Tape and Reel
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Height :
0.3
Type :
General Purpose MLCCs
HTS Code :
Tolerance :
20%
Capacitance :
0.0015uF
Voltage :
16VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Product Height (mm) :
Microwave Application :
yes
Voltage - Rated :
16V
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Length (mm) :
0.6
Product Depth (mm) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Negative Tolerance :
20
Lead Spacing :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Pbfree Code :
Ceramic
Dissipation Factor (%) :
3.5
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
0201B152M160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201B152M160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0201, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:16VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0201B152M160CT pinout, 0201B152M160CT datasheet PDF, 0201B152M160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0201B152M160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0201B152M160CT
- 0.0015uF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201