0201B152K6R3CT
Mfr.Part #
0201B152K6R3CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1500PF 6.3V X7R 0201
- 55 C
Multilayer :
yes
Subcategory :
Capacitors
HTS Code :
Packaging :
MouseReel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated :
6.3V
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.3 mm
Lead Spacing :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1500 pF
Class 2
Negative Tolerance :
10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
Tolerance :
±10%
Number of Terminals :
2
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
0.6 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
0.3 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Positive Tolerance :
10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
0201B152K6R3CT
Walsin Technology 0201B152K6R3CT
- 1500 pF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)