0201B152J100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0201B152J100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1500PF 10V X7R 0201
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Failure Rate :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
10V
Product Status :
Active
Length :
0.6 mm
Type :
High Capacitance MLCC
Lead Style :
Width :
0.3 mm
Termination :
Standard
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Capacitors
Walsin
Height :
0.3 mm
Series :
Capacitance :
1500 pF
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Class :
Class 2
Temperature Coefficient :
X7R
Brand :
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
General Type MLCCs
RoHS :
Details
Datasheets
0201B152J100CT
Walsin Technology 0201B152J100CT
- 1500 pF 10V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)