01R5N3R0C160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
01R5N3R0C160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 3PF 16V NPO 01005
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
MouseReel
Lead Spacing :
Product :
General Type MLCCs
Thickness (Max) :
0.009" (0.22mm)
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
Brand :
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Type :
Ultra-Small MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Standard
Capacitance :
3 pF
Lead Style :
Width :
0.2 mm
RoHS :
Details
Length :
0.4 mm
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Class :
Class 1
Height :
0.2 mm
Walsin
Datasheets
01R5N3R0C160CT
Walsin Technology 01R5N3R0C160CT
- 3 pF 16V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)