ZRT062GA1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZRT062GA1TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 1% SOT223
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Reference
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Channels :
1
Trim/Adjustable Output :
yes
Tolerance :
±1%
Terminal Pitch :
2.3mm
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
ZRT062
Output Type :
FIXED
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Temp Coef of Voltage-Max :
40 ppm/°C
Weight :
188.014037mg
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Temperature Coefficient :
40ppm/°C
Height :
1.65mm
Min Output Voltage :
6.17V
Current - Cathode :
150μA
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
3.7mm
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Length :
6.7mm
Number of Terminations :
4
Nominal Input Voltage :
6.2V
Lead Free :
Lead Free
Reference Type :
Shunt
Operating Supply Current :
50mA
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
50μVp-p
Number of Functions :
Number of Outputs :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Voltage :
6.17V