ZR40401R25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZR40401R25
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 1% TO92
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Reference
Noise - 10Hz to 10kHz :
45μVrms
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Tolerance :
±1%
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Terminal Form :
Wire
Height :
4.01mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Output Voltage :
2.5V
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
JESD-30 Code :
O-XBCY-W3
Number of Terminations :
3
Number of Channels :
1
Reference Type :
Shunt
Published :
Number of Outputs :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Output :
15mA
Operating Supply Current :
120mA
Current - Cathode :
60μA
Nominal Input Voltage :
2.45V
Terminal Position :
BOTTOM
Base Part Number :
ZR404
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Output Voltage :
2.5V
Trim/Adjustable Output :
No
Width :
2.41mm
Number of Functions :
Length :
4.77mm
Datasheets
ZR40401R25
Diodes Incorporated ZR40401R25
Voltage Reference Diodes Incorporated ZR40401R25 Overview
ZR40401R25 Features
  • Precision voltage reference IC with 1% tolerance