ZPY47-TAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZPY47-TAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 47V 1.3W DO41
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Current :
22mA
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-55°C
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
175°C
Supplier Device Package :
DO-41
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1.3W
Current :
2A
Voltage :
47V
Max Power Dissipation :
1.3W
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Zener Voltage :
47V
Power Dissipation :
1.3W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 35V
Impedance :
40Ohm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
175°C
Voltage Tolerance :
6%
Impedance-Max :
40Ohms
Datasheets
ZPY47-TAP
Introducing Diodes - Zener - Single Vishay ZPY47-TAP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial, Voltage:47V, Number of Pins:2, Operating Temperature:175°C, ZPY47-TAP pinout, ZPY47-TAP datasheet PDF, ZPY47-TAP amp .Beyond Diodes - Zener - Single Vishay ZPY47-TAP ,we also offer CZRQR3V3B-HF, CZRU52C4V7, CZRU52C10, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay ZPY47-TAP
40Ohms ±5% 47V 500nA @ 35V 175°C 1.3W DO-204AL, DO-41, Axial
ZPY47-TAP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 35V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 47V.Wdiodeh a zener current of 22mA, diode is highly flexible in terms of design.
ZPY47-TAP Features
reverse leakage current of 500nA @ 35V
500nA @ 35V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 22mA