ZLLS400TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZLLS400TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 520MA SOD323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 30V 1MHz
Current Rating :
520mA
Published :
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
330mW
Output Current :
520mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 30V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Forward Voltage :
800mV
Length :
1.8mm
Weight :
4.904468mg
Packaging :
Cut Tape (CT)
Polarity :
Standard
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Average Rectified (Io) :
520mA DC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Height :
1.2mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Voltage :
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500mV @ 400mA
Diode Element Material :
SILICON
Capacitance :
15pF
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Peak Reverse Current :
6µA
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
2
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
2.5A
Max Operating Temperature :
150°C
Terminal Form :
Gull wing
Peak Non-Repetitive Surge Current :
12A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Reference Standard :
AEC-Q101
Reverse Recovery Time :
3 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Average Rectified Current :
520mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Forward Current :
520mA
Voltage - Rated DC :
40V
Pin Count :
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Base Part Number :
ZLLS400
Width :
1.4mm
Datasheets
ZLLS400TA
Diodes Incorporated ZLLS400TA
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500mV @ 400mA 150°C Max 10μA @ 30V 2-Termination Cut Tape (CT) SC-76, SOD-323 Surface Mount
ZLLS400TA Overview
There is no reason to reverse the voltage at 40V.Devices like this have an average rectified current of 520mA volts.In the course of its primary operation, this electronic or electrical device produces 330mW heat.There is no limit to the forward current value.Having a current rating of 520mA means it can carry the maximum current an indefinite period without deterioration.This device can deliver 15pF values depending on the capacitance.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 6μA.
ZLLS400TA Features
an average rectified current of 520mA volts
a current rating of 520mA
the peak reverse is 6μA
ZLLS400TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
ZLLS400TA applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB