Z8F4821PM020EC
Mfr.Part #
Z8F4821PM020EC
Package / Case
40-DIP (0.620, 15.75mm)
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 40DIP
Packaging :
Tube
Memory Size :
48kB
Lead Free :
Contains Lead
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Supply Current-Max :
11.7mA
Number of Pins :
40
JESD-609 Code :
e0
Program Memory Size :
48KB 48K x 8
Frequency :
20MHz
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Encore!® XP®
Pbfree Code :
Power Supplies :
3.3V
Supply Voltage :
3.3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Published :
Length :
52.325mm
Package / Case :
40-DIP (0.620, 15.75mm)
Number of Terminations :
40
Number of I/O :
29
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
8B
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
4.24mm
RAM Size :
4K x 8
Terminal Position :
Dual
ROM (words) :
Base Part Number :
Z8F4821
Data Converter :
A/D 8x10b
HTS Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Datasheets
Z8F4821PM020EC
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F4821PM020EC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:40-DIP (0.620, 15.75mm), Number of Terminations:40, Base Part Number:Z8F4821, Z8F4821PM020EC pinout, Z8F4821PM020EC datasheet PDF, Z8F4821PM020EC amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F4821PM020EC ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.