Z8F2402VS020SC
Mfr.Part #
Z8F2402VS020SC
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 68PLCC
Microcontrollers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
4.57mm
CPU Family :
Z8
Terminal Position :
QUAD
ROM (words) :
Number of I/O :
46
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Pins :
68
Packaging :
Tube
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Surface Mount :
yes
HTS Code :
DAC Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
68
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Terminal Form :
J BEND
Number of Terminations :
Core Architecture :
Z8
Series :
Encore!®
Memory Size :
24KB
Data Converter :
A/D 12x10b
RAM Size :
2K x 8
DMA Channels :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Bit Size :
8
Core Size :
8-Bit
Lead Free :
Contains Lead
Frequency :
20MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
24.23mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Base Part Number :
Z8F2402
Has ADC :
Program Memory Size :
24KB 24K x 8
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage :
3.3V
Power Supplies :
3.3V