Z8F1233SJ020EG
Mfr.Part #
Z8F1233SJ020EG
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
Length :
17.89mm
8B
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Size :
12KB 12K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of Pins :
28
Number of Timers/Counters :
2
Number of Terminations :
28
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Base Part Number :
Z8F1233
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Power Supplies :
3/3.3V
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Memory Size :
12kB
Number of I/O :
25
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
RAM Size :
256 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
Published :
Series :
Encore!®
Frequency :
20MHz
MICROCONTROLLER
Datasheets
Z8F1233SJ020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F1233SJ020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Base Part Number:Z8F1233, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Z8F1233SJ020EG pinout, Z8F1233SJ020EG datasheet PDF, Z8F1233SJ020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F1233SJ020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.