Z8F083APH020EG
Mfr.Part #
Z8F083APH020EG
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Supply Voltage :
3V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Programmable I/O :
23
Series :
Encore!®
Data Converter :
A/D 7x10b
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Pin Count :
20
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of I/O :
17
Number of Terminations :
20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Mounting Type :
Through Hole
Frequency :
20MHz
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
4.49mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
Z8F083A
Max Power Dissipation :
430mW
Datasheets
Z8F083APH020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F083APH020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Number of Terminations:20, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:20, Base Part Number:Z8F083A, Z8F083APH020EG pinout, Z8F083APH020EG datasheet PDF, Z8F083APH020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F083APH020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.