Z8F082AQB020EC
Mfr.Part #
Z8F082AQB020EC
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8QFN
Number of I/O :
6
Supply Voltage :
3V
Reach Compliance Code :
Unknown
Frequency :
20MHz
Factory Lead Time :
23 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Terminal Form :
NO LEAD
Bit Size :
8
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Data Converter :
A/D 4x10b
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
Z8F082A
Interface :
IrDA, UART, USART
Pin Count :
JESD-30 Code :
R-XDSO-N8
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Power Supplies :
3/3.3V
Terminal Pitch :
1.27mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Width :
5mm
Lead Free :
Contains Lead
PWM Channels :
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1mm