Z8F082APH020SG
Mfr.Part #
Z8F082APH020SG
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Microcontrollers
RAM Size :
1K x 8
3/3.3V
Number of Timers/Counters :
2
Pin Count :
20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Frequency :
20MHz
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
20
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
No
Max Power Dissipation :
430mW
Core Architecture :
Z8
Supply Voltage :
3V
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
17
Watchdog Timer :
yes
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Encore!® XP®
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Published :
Data Converter :
A/D 7x10b
DMA Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
JESD-609 Code :
e3
Interface :
IrDA, UART, USART
Base Part Number :
Z8F082A
PWM Channels :
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Program Memory Type :
Flash
Radiation Hardening :
Z8
Number of Pins :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Height Seated (Max) :
4.49mm
Datasheets
Z8F082APH020SG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F082APH020SG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:Z8F082A, Number of Pins:20, Z8F082APH020SG pinout, Z8F082APH020SG datasheet PDF, Z8F082APH020SG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F082APH020SG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.