Z8F081ASH020EG
Mfr.Part #
Z8F081ASH020EG
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
Stock
49
In Stock :
49
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Size :
8-Bit
Number of I/O :
17
Data Bus Width :
8B
Base Part Number :
Z8F081A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Interface :
IrDA, UART, USART
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
20MHz
Published :
2013
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Memory Size :
8kB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
20
Connectivity :
IrDA, UART/USART
RAM Size :
1K x 8
Datasheets
Z8F081ASH020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F081ASH020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:Z8F081A, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Z8F081ASH020EG pinout, Z8F081ASH020EG datasheet PDF, Z8F081ASH020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F081ASH020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.