Z8F0811PH020SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F0811PH020SC
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
11
Program Memory Type :
Flash
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Pitch :
2.54mm
Access Time :
20 μs
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
20
Core Size :
8-Bit
RAM Size :
1K x 8
HTS Code :
Height Seated (Max) :
4.49mm
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
Encore!® XP®
Length :
25.905mm
DMA Channels :
No
Connectivity :
I2C, IrDA, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Surface Mount :
No
Base Part Number :
Z8F0811
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3V
Number of Pins :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Bit Size :
8
PWM Channels :
yes
Power Supplies :
3/3.3V
Memory Size :
8kB
Reach Compliance Code :
Unknown
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Pbfree Code :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
ROM (words) :
JESD-609 Code :
e0
Interface :
I2C, IrDA, UART, USART
Core Processor :
eZ8
Mounting Type :
Through Hole
CPU Family :
Z8
Packaging :
Tube
Core Architecture :
Z8
Has ADC :
Lead Free :
Contains Lead
DAC Channels :
Datasheets
Z8F0811PH020SC
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F0811PH020SC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:Z8F0811, Number of Pins:20, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:20, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Z8F0811PH020SC pinout, Z8F0811PH020SC datasheet PDF, Z8F0811PH020SC amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F0811PH020SC ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.