Z8F042AQB020EC
Mfr.Part #
Z8F042AQB020EC
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8QFN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
NO LEAD
Connectivity :
IrDA, UART/USART
RAM Size :
1K x 8
DMA Channels :
No
Has ADC :
yes
Base Part Number :
Z8F042A
Core Architecture :
Z8
Number of I/O :
6
EEPROM Size :
128 x 8
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Memory Size :
4kB
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Pin Count :
8
Interface :
IrDA, UART, USART
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
eZ8
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Frequency :
20MHz
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
8
Series :
Encore!® XP®
DAC Channels :
No
Data Bus Width :
8B
Lead Free :
Contains Lead
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Terminal Pitch :
1.27mm
PWM Channels :
Number of Terminations :
Data Converter :
A/D 4x10b
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Bit Size :
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Supply Voltage :
3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Power Supplies :
3/3.3V
Height Seated (Max) :
1mm