Z8F042APJ020SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F042APJ020SC
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Number of Terminations :
28
DMA Channels :
No
EEPROM Size :
128 x 8
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Encore!® XP®
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
28
HTS Code :
Frequency :
20MHz
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
5.21mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Has ADC :
yes
Interface :
IrDA, UART, USART
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
2.54mm
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tube
Length :
36.96mm
ROM (words) :
Access Time :
20 μs
Base Part Number :
Z8F042A
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Supply Voltage :
3V
Memory Size :
4kB
Number of Pins :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Bit Size :
8
DAC Channels :
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Surface Mount :
Number of I/O :
23
Power Supplies :
3/3.3V
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
RAM Size :
1K x 8
PWM Channels :
yes
CPU Family :
Z8
Data Converter :
A/D 8x10b
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Published :
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Core Processor :
eZ8
Core Architecture :
Z8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Program Memory Type :
Flash
Core Size :
8-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Datasheets
Z8F042APJ020SC
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F042APJ020SC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Base Part Number:Z8F042A, Number of Pins:28, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Z8F042APJ020SC pinout, Z8F042APJ020SC datasheet PDF, Z8F042APJ020SC amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F042APJ020SC ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.