Z8F0421PH020SC
Mfr.Part #
Z8F0421PH020SC
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Connectivity :
I2C, IrDA, UART/USART
Reach Compliance Code :
Unknown
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
3/3.3V
Length :
25.905mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
4.49mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Frequency :
20MHz
Interface :
I2C, IrDA, UART, USART
Number of I/O :
11
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
8B
Terminal Pitch :
2.54mm
Pin Count :
20
Base Part Number :
Z8F0421
Supply Voltage :
3V
4kB
HTS Code :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ROM (words) :
DAC Channels :
Qualification Status :
Not Qualified
Lead Free :
Contains Lead
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
20
Data Converter :
A/D 2x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
Datasheets
Z8F0421PH020SC
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F0421PH020SC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:Z8F0421, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Z8F0421PH020SC pinout, Z8F0421PH020SC datasheet PDF, Z8F0421PH020SC amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F0421PH020SC ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.